Dowiedz się, jaki kształt paznokci do ciebie pasuje!

Najpopularniejsze kształty paznokci

W zależności od sezonu lub panujących trendów kobiety wybierają różne kształty paznokci. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich!

Owalne paznokcie

Zaokrąglone paznokcie są najbardziej uniwersalnym kształtem. Stanowią doskonały wybór, gdy zależy nam na jak najodporniejszej stylizacji – owal sprawia, że ryzyko złamania jest znacznie zmniejszone. W związku z tym jest to najczęściej wybierany kształt w przypadku szerokich paznokci (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj).

Jak zrobić owalne paznokcie? Należy pamiętać, aby piłować je zgodnie z kształtem opuszków. Wraz z upływem czasu staną się one nieco dłuższe, w pełni eksponując swój zaokrąglony kształt. 

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji, odwiedź nasz kanał YouTube i obejrzyj film pt. „Paznokcie owalne – jak piłować i podłożyć formę? Przedłużanie paznokci żelem”.

Paznokcie migdał

Jeśli szukasz informacji o tym, jaki kształt wyszczupla palce, to właśnie znalazłaś! Paznokcie w kształcie migdałów! Z tego powodu bardzo często wybierane są one do dłuższych stylizacji na szerokich paznokciach.

Jak zrobić paznokcie migdałki? Na początku należy wyznaczyć środek, który wskaże granice piłowania. Następnie trzeba spiłować boczne krawędzie pod kątem 45°, lekko zaokrąglając szpic. W przypadku migdałów ważne jest, aby paznokcie nie były zarówno zbyt zaostrzone, jak i zbyt owalne. Więcej na temat migdałków dowiesz się z naszych filmów: 

Paznokcie zaokrąglone kwadraty

Kształt zaokrąglonych kwadratów znany jest również jako squoval. Stosuje się go najczęściej do średnich i długich paznokci.

Squoval sprawdza się świetnie również w przypadku paznokci krogulczych, gdy krawędzie boczne rosną w dół, natomiast łuk górny znajduje się wysoko. Tego typu stylizacja różni się od standardowego manicure’u tym, że inaczej podkłada się formę, a ilość nałożonego produktu na apex jest znacznie mniejsza. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo zrobić squoval na paznokciach krogulczych, przeczytaj nasz wpis.

Paznokcie kwadratowe

Kwadratowy kształt wygląda najlepiej na średnich bądź długich paznokciach. Tego typu paznokcie narażone są bardziej na uszkodzenia mechaniczne czy złamania, ponieważ posiadają „twarde” krawędzie. Mimo wszystko warto zaryzykować, bo efekt końcowy potrafi być spektakularny (szczególnie u osób o smukłych i długich palcach).

Jak zrobić kwadratowe paznokcie? Najlepiej piłując stabilnie opartą dłoń, trzymając pilnik prostopadle do palca. W przypadku kwadratowej stylizacji bardzo ważna jest długość – nie może być za krótka. Więcej o kwadratowych paznokciach dowiesz się z naszego filmu na YouTube.

Paznokcie Ballerina

Kształt paznokci spopularyzowany przez Kylie Jenner, który stosuje się do długich paznokci. Jego charakterystyczne cechy? Imponująca długość oraz ścięty koniec (to właśnie on przypomina baletkę, do której nawiązuje nazwa).

Jak zrobić paznokcie Ballerina? Nadawanie kształtu wygląda identycznie jak w przypadku migdała – należy wyznaczyć środkowy punkt i spiłować boki pod kątem 45°. Różnica polega na tym, że zamiast zaokrąglania, pilnik należy ustawić prostopadle do paznokcia i spiłować „na prosto”. 

O paznokciach typu Ballerina piszemy w artykule pt. “Paznokcie Ballerina w stylu Princess Nail - błędy, których powinnaś się wystrzegać”.

Jak piłować paznokcie, dostosowując technikę do kształtu?

  • Paznokcie nie powinny być piłowane w powietrzu. Należy zadbać o to, by dłoń miała stabilne oparcie (np. w postaci blatu lub ergonomicznej podkładki). 
  • Paznokcie przygotowane do piłowania muszą być suche oraz nie mogą posiadać warstwy lepkiej, aby nie zniszczyć pilnika lub frezu.
  • Przygotowując paznokcie naturalne do stylizacji, najlepiej piłować w jednym kierunku. W przeciwnym razie można doprowadzić do rozdwajania się paznokci. Podczas opracowywania kształtu paznokci należy zwracać uwagę na najważniejsze punkty paznokcia, aby nie przepiłować krawędzi bocznych, prawidłowo wypracować apex oraz zadbać o to, żeby paznokieć nie był ani zbyt cienki, ani zbyt gruby.
  • Kluczem jest dobór odpowiedniego pilnika lub buffera. Należy zwrócić uwagę na jego gradację, dopasowując ją do kondycji naturalnej płytki i tego, czy jest pokryta produktem (jeżeli pracujemy na paznokciach wzmocnionych żelem lub np. podwójną warstwą Protein Base, możemy sięgnąć po ostrzejszy pilnik taki jak 100/180). Pełną ofertę pilników Indigo znajdziesz tutaj.

Jak widzisz, paznokcie mogą przybrać najróżniejszy kształt. Najważniejsze podczas wyboru jest jednak bezpieczeństwo. Idealnie dopasowany kształt będzie nie tylko optycznie wyszczuplać dłonie, ale również sprawi, że paznokcie będą piękne, trwałe i zabezpieczone podczas codziennego użytkowania. Każdy z nich ma inną budowę i zasady piłowania - znając je możemy być pewne, że nasze dłonie będą zachwycały pięknym manicure przez długi czas.

Opublikowano:

17.05.2022

Zaktualizowano:

06.11.2023