14.12.2021
Najczęstsze problemy z paznokciami – jak im zapobiegać, jak je chronić?
Technika stylizacji

Najczęstsze problemy z paznokciami – jak im zapobiegać, jak je chronić?

by Indigo Nails
6 min. czytania

Każda z nas marzy o tym, aby nasze paznokcie były gładkie, lśniące i mocne. Podatne na czynniki zewnętrzne czy też uszkodzenia wymagają wyjątkowej opieki, bowiem ich stan i kondycja świadczą przede wszystkim o naszym zdrowiu. Z jakimi problemami zmagamy się najczęściej, na co zwrócić uwagę, a przede wszystkim jak zapobiegać nawracającym problemom z paznokciami? Zapoznaj się z naszą listą, by cieszyć się pięknem swoich dłoni.

Kruche, łamliwe paznokcie

Dbając o kondycję i wygląd naszych dłoni, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak twarde są nasze paznokcie. Ich kruchość jest wynikiem ubytku budulcowego białka czyli keratyny. Przyczyną łamliwych paznokci może być również niedobór witamin A, B, C oraz E. Czynniki zewnętrzne, takie jak częsty kontakt z wodą czy chemikaliami również niekorzystnie wpływają na ich stan. W codziennej pielęgnacji zadbaj o preparaty bogate w wapń, cynk oraz krzem. Podczas wykonywania czynności domowych używaj rękawic, by chronić swoje dłonie przed czynnikami zewnętrznymi. Do opracowania płytki -zmatowienia,skracania lub nadawania kształtu-najlepiej używać papierowych pilników. Nie zapomnij o olejkach oraz kremach nawilżających. Shea Elixir z keratyną to idealny sposób na mocne paznokcie dzięki zawartej w nim keratynie. Kuszący, zmysłowy zapach produktu umili codzienną aplikację wprawiając nas w wyjątkowy nastrój. Kremy do rąk z serii Indigo Home Spa pozwolą na prawidłową pielęgnację w dowolnym momencie, kiedy ulubiony z nich wrzucimy do torebki :) Nawilżająca formuła, oparta na połączeniu oleju ze słodkich migdałów i masła shea stanie się ukojeniem dla wymagającej skóry naszych dłoni.

Doskonałym sposobem na mocne i długie paznokcie jest zabieg proteinowy produktami Protein Base oraz Protein Serum z tej samej serii. Pozwoli on wzmocnić płytkę paznokcia oraz zadba o regenerację. Dzięki odżywczym składnikom takim jak proteiny pochodzące z jojoba, rozdwojone, łamliwe paznokcie staną się tylko wspomnieniem! Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularne stosowanie-to mały codzienny rytuał, którego efektem będą piękne i zadbane dłonie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularne stosowanie - to mały codzienny rytuał, którego efektem będą piękne i zadbane dłonie. 

Przebarwienia na paznokciach

Punktowe plamki na płytce paznokcia to bardzo powszechny problem wielu z nas. Mogą one świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, jednak większości z nich można zapobiegać domowymi sposobami. Przebarwienia mogą mieć różnych kolor i kształt. Brązowe lub żółte plamy najczęściej wskazują na grzybicę paznokci. W takim wypadku konieczna jest wizyta u dermatologa. Niebieski lub siny odcień paznokcia to efekt uszkodzenia mechanicznego. Pożółkłe paznokcie mogą być efektem nieprawidłowego stosowania ciemnych lakierów do paznokci lub palenia papierosów. Należy zabezpieczyć płytkę paznokcia preparatem podstawowym – bazą – co pozwoli nam uniknąć mało estetycznych, żółtych przebarwień. Zielone plamy na paznokciach mogą świadczyć o zakażeniu tzw. zieloną bakterią-wtedy konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie leczenia. Doskonałą bronią w walce z przebarwieniami tego typu jest sok z cytryny, który ma właściwości wybielające.

Bruzdy na paznokciach

Paznokcie pełnią bardzo istotną funkcję ochronną. Ich nienaganny wygląd jest nie tylko naszą wizytówką, ale i świadectwem doskonałej kondycji zdrowotnej. Zmiany na płytce w formie bruzd na paznokciach mogą być dla nas sygnałem, zarówno poważnych chorób jak i pewnych braków w naszej diecie. Pionowe bruzdy na paznokciach najczęściej są wynikiem niedoboru składników mineralnych takich jak magnez czy cynk. Zadbaj także o odpowiednią ilość wody, ponieważ przyczyną ich powstawania jest również odwodnienie. Tak jak w przypadku przebarwień, podłużne bruzdy na paznokciach mogą być oznaką grzybicy. Przede wszystkim warto zacząć od eliminacji poważniejszych schorzeń. Gdy wykluczymy tę możliwość, zadbajmy o to, aby nasza dieta była bogata w magnez oraz żelazo. Bruzdy mogą powstawać na skutek nieprawidłowo wykonywanego manicure. Zbyt mocne lub pionowe dociskanie kopytka do płytki może prowadzić do trwałego uszkodzenia macierzy lub łożyska. Podobnie w przypadku opracowywania skórek lub usuwania produktu z powierzchni paznokcia przy pomocy frezarki. Pozwala on maksymalnie skrócić czas wykonywania manicure lecz wystarczy chwila nieuwagi, zbyt mocny docisk lub nieodpowiedni frez i możemy trwale uszkodzić paznokcie. Należy także zwrócić uwagę na pracę z nożyczkami do skórek czy cążkami. Ich nieprawidłowe zastosowanie również może prowadzić do powstawania bruzd na paznokciach

Białe plamki na paznokciach

Małe, nieestetyczne, białe plamki na naszej płytce nie są zwykle groźne, jednak są dla nas sygnałem, na który dobrze jest zwrócić uwagę. Mogą one przybierać różny kształt – jedne będą poprzeczne, inne przyjmą postać malutkich kropek. Powszechne stwierdzenie, że ich pojawienie się jest przyczyną braku wapnia to mit! Najczęstszą przyczyną powstawania białych plam na paznokciach są niedobory białka, potasu, cynku i magnezu.  Warto zwrócić uwagę na to, aby nasza dieta była zróżnicowana oraz uzupełniona o odpowiednią suplementację. Niekiedy powodem pojawienia się białych plamek na płytce są mikrourazy. Aby zapobiegać występowaniu plam, nie zapomnijmy o odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej dłoni oraz paznokci. Jeżeli zmiany na paznokciach stanowią dla nas problem o podłożu genetycznym, możemy zamaskować je za pomocą lakieru do paznokci. W pierwszej kolejności Warto jednak skonsultować się z lekarzem – w niektórych przypadkach białe plamy na paznokciach są jednym z objawów zatrucia metalami ciężkimi lub poważne choroby ogólnoustrojowe.

Paznokcie spełniają dla nas przede wszystkim funkcję ochronną, dlatego warto dobrze o nie zadbać. Podstawą zadbanego wizerunku jest kondycja naszych dłoni. Zmiana kilku nawyków życia codziennego pozwoli zmniejszyć ryzyko występowania nawracających dolegliwości oraz nieestetycznego wyglądu.

Jak przedłużyć obgryzione paznokcie?

Jak przedłużyć obgryzione paznokcie?

Krótki squoval i krogulcze paznokcie – jak zrobić to prawidłowo?

Krótki squoval i krogulcze paznokcie – jak zrobić to prawidłowo?