18.10.2021
Jak zrobić ombre na paznokciach, dobierając kolory?
Zdobienia paznokci

Jak zrobić ombre na paznokciach, dobierając kolory?

by Indigo Nails
4 min. czytania

Czym jest koło kolorów?

Koło kolorów jest zbiorem barw zimnych i ciepłych, a w jego skład wchodzą trzy podstawowe odcienie – żółty, niebieski oraz czerwony. Dzięki niemu można sprawdzić, jakie kolory mają podobne tonacje i  czy można je ze sobą połączyć (im znajdują się dalej od siebie, tym trudniej je ze sobą powiązać).

Kolory monochromatyczne kluczem do idealnego przejścia na paznokciach hybrydowych ombre 

Zastanawiasz się, jak pomieszać ze sobą podstawowe barwy, aby uzyskać szerokie spektrum kolorów? Oto dwa kroki, o których musisz pamiętać:

  • na początku należy wyłożyć na szkiełko kolejno podstawowe kolory – żółty, niebieski i czerwony;
  • następnie na szkiełku powinny pojawić się czerń i biel, które połączone z dowolnym odcieniem za pomocą szpatułki tworzą tzw. kolory monochromatyczne – łącząc biel z wybranym kolorem, uzyskamy jaśniejsze tony (w zależności od proporcji, im więcej dodamy bieli, tym kolor będzie jaśniejszy), natomiast jeśli zamiast niej użyjemy czerni, otrzymamy monochromatyczną skalę jednego koloru (od najjaśniejszego do najciemniejszego).

Dzięki znajomości kolorów monochromatycznych wiemy, że łącząc ze sobą np. bardzo jasny błękit z kolorem niebieskim, uzyskamy idealne przejście na paznokciach ombre.

Jak uzyskać kolory pochodne?

Przykładowymi połączeniami, które tworzą wspólnie kolory pochodne są:

  • niebieski z czerwonym – fiolet,
  • niebieski z żółtym – zieleń,
  • czerwony z żółtym – pomarańcz.

Kolory podstawowe łączymy ze sobą w proporcjach adekwatnych do odcienia, który pragniemy otrzymać. Przykładowo, jeśli chcemy uzyskać grejpfrutową barwę pomarańczowego, mieszamy mniejszą ilość żółtego z większą kroplą czerwonego. W przypadku, gdy interesuje nas delikatniejsza czerwień, to proporcje powinny być odwrotne.

Wskazówka: mając wiedzę na temat kolorów pochodnych, możemy uzyskać barwę, której nie posiadamy w gotowej postaci.

Czym są kolory sąsiadujące, które można wykorzystać do stworzenia kolorowych paznokci ombre?

Kolory sąsiadujące to te, które na kole znajdują się bardzo blisko siebie – różnią się zwykle tonem bądź półtonem i bardzo dobrze się ze sobą mieszają. Manicure ombre stworzony z takich kolorów ma zazwyczaj bardzo płynne przejście, a w miejscu ich połączenia powstaje trzeci dodatkowy odcień.

Kolory kontrastujące na paznokciach ombre

Przykładem kolorów kontrastujących (inaczej zwanych dopełniającymi) są takie pary jak niebieski i pomarańczowy czy fioletowy i żółty. Piękne, tęczowe paznokcie ombre z ich wykorzystaniem? Niestety nic z tych rzeczy! Niektóre z nich po prostu ze sobą nie współgrają!

Alternatywnym rozwiązaniem pomagającym połączyć ze sobą tak odlegle barwy jest wykorzystanie separacji. Dzięki niej „gryzące się” kolory (np. czerwony i zielony) mają szanse ze sobą współistnieć, gwarantując atrakcyjną stylizację. Aby zrobić separację należy:

  • w pierwszej kolejności na czystym kolorze (np. czerwonym) trzeba wykonać jasne ombre na paznokciach (najlepiej białym kolorem) przy pomocy pasty Nail Art, tworząc przejście monochromatyczne;
  • następnie należy ostrożnie dodać, w odpowiedniej odległości, kolor kontrastowy (w tym wypadku będzie to zieleń).

Ponadto istnieje jeszcze jedna sztuczka z łączeniem kolorów przeciwstawnych. Do jej wykonania przyda się nieocenione koło kolorów! Za przykład niech posłuży połączenie fioletu z zielenią. Na początku należy sprawdzić, jaki kąt tworzą te dwa odcienie, a następnie sprawdzić, który z kolorów znajduje się po środku jego załamania. W tym przypadku będzie to niebieski! Musimy zatem stworzyć paznokcie ombre z trzech kolorów – fioletowego, niebieskiego i różowego – wykorzystując do tego biały podkład, który świetnie odzieli je od siebie i podbije ich intensywność. Kolory ombre na paznokciach mogą tworzyć najróżniejsze połączenia. Bez względu na to, czy wybierzesz delikatne ombre różowe, czy postawisz na mleczną stylizację, czy jeszcze inną fantazyjną kompozycję, pamiętaj o metodach mieszania ze sobą kolorów!

Trendy na lato 2021 – sprawdź najmodniejsze stylizacje tego sezonu!

Trendy na lato 2021 – sprawdź najmodniejsze stylizacje tego sezonu!

Cukierek albo psikus? Stwórz paznokcie halloweenowe razem z Indigo Nails!

Cukierek albo psikus? Stwórz paznokcie halloweenowe razem z Indigo Nails!