SOS dla paznokci: Jak radzić sobie z złamanym paznokciem w połowie płytki?

Złamany paznokieć w połowie płytki to zmora zarówno klientki, jak i nie jednej stylistki. Poza tym, takie złamanie nie zawsze znaczy to samo. Można nadłamać kawałek dłuższego paznokcia, a można też boleśnie złamać – szczególnie źle zbudowany – przedłużony paznokieć. Jak uratować złamany paznokieć? Czy można zrobić coś więcej niż tylko zakleić złamanie plastrem? Można, a nawet trzeba! Sprawdź, jak postępować w przypadku złamanych paznokci i jak w prosty sposób naprawić złamany paznokieć.

Paznokieć złamany w połowie płytki - czego nie robić?

Zależnie od tego, z jakim złamaniem masz do czynienia, sposób postępowania z paznokciem będzie zupełnie inny. Faktem jest, że każde złamanie wygląda mało estetycznie, jednak te naprawdę poważne, mogą nieść za sobą poważniejsze i długoterminowe konsekwencje. 

Paznokieć pęknięty wzdłuż zwykle jest oznaką braku witamin – szczególnie jeśli takie złamania często się powtarzają. Poziome pęknięcia często zdarzają się przy zbyt mocno wypiłowanych brzegach lub użyciu zbyt dużej gradacji. Jeśli paznokieć jest pęknięty wszerz, może być to związane ze stanem chorobowym, np.: grzybicą lub łuszczycą. Czasami pęknięcie powstaje niepostrzeżenie podczas codziennych czynności i z upływem czasu zaczyna się pogłębiać. Oczywiście w grę wchodzą też niewiarygodnie bolesne urazy mechaniczne.

Jeśli pojawiła się krew, paznokieć pękł na całej szerokości, albo został oderwany od płytki od łożyska po samą macierz – czyli najgorszy możliwy wariant złamania – wiele “zasłyszanych” metod może spowodować więcej szkody niż pożytku. Czego w takim przypadku na pewno nie powinnaś robić?

- próbować skleić paznokcia klejem do tipsów (wlanie chemii na otwartą ranę to raczej niezbyt fortunny pomysł),

- samodzielnie zrywać paznokcia – mimo że często właśnie tak kończy się też wizyta u lekarza, to musisz mieć świadomość, że taka metoda niesie za sobą ryzyko różnych powikłań (np. deformacje, rozdwojenie paznokcia itp.), szczególnie jeśli macierz została naruszona,

- zalać paznokieć żelem lub bazą po dezynfekcji i próbować go spiłować.

Jak zrekonstruować złamany paznokieć?

Pamiętaj! Taki paznokieć należy pozostawić bez stylizacji przynajmniej do momentu zagojenia. Należy też zapewnić ranie odpowiednią wentylację i dostęp powietrza, co przyspiesza regenerację tkanek. 

Drugim sposobem, zależnie od miejsca urazu, jest zaklejenie paznokcia plastrem lub tasiemką medyczną i poczekanie, aż punkt złamania wyrośnie poza palec. 

Jesteś ciekawa, czy i kiedy można jednak naprawić stylizację? Przedłużanie złamanego i zerwanego paznokcia jest możliwe, należy jednak odczekać 2-3 dni, aby sprawdzić, czy taki zabieg można bezpiecznie wykonać. O tym, jak  to zrobić, pisaliśmy już w artykule: Jak przedłużyć złamany paznokieć hybrydą? Gorąco polecamy zapoznanie się  z tym wpisem.

Jednak, co w sytuacji, gdy złamaniu uległa ta część paznokcia, która wystaje poza opuszek? Okazuje się, że możesz poradzić sobie z nim nieco inaczej, niż całkowicie go skracając.

 

Nadłamany paznokieć – napraw go!

Złamany wolny brzeg paznokcia? Od teraz to nie problem! Jeśli paznokieć jest złamany na czubku, nie musisz go już skracać. Z hybrydową bazą proteinową Protein Base od Indigo, skutecznie skorygujesz wygląd naturalnej płytki paznokcia. Dlaczego? Bo baza proteinowa Protein Base Indigo:

- wzmacnia naturalną płytkę

- umożliwia nadbudowanie krzywej C i chroni ją przed złamaniami i przed urazami mechanicznymi,

- dodatkowo, kiedy złamie się paznokieć, możesz go nią nadbudować i przedłużyć do 5 mm,

- jest to produkt hybrydowy, czyli bardzo kompatybilny z naturalną płytką, pracuje razem z nią i jest rozpuszczalny w removerze,

- konsystencja pozwala na bardzo łatwą pracę, bo jest nieco gęstsza od klasycznej hybrydy, dzięki czemu nie spływa na skórki i pozwala w 100% kontrolować proces nadbudowy,

- mimo że jest elastyczna to tworzy twardą strukturę na powierzchni paznokcia i chroni go.

 

Naprawa nadłamanego paznokcia krok po kroku

Złamany paznokieć – co robić? Skracać? Dorobić nowego? Przedłużyć paznokcie? Z Protein Base od Indigo możesz dorobić nawet kawałeczek utraconego wolnego brzegu. Jak przygotować taki nadłamany paznokieć do rekonstrukcji? Przebiega to nieco inaczej niż w przypadku standardowej stylizacji. Zobacz, jak naprawić nadłamany paznokieć krok po kroku:

- przygotuj paznokieć matując go bufferem o gradacji 180,

- użyj pilniczka w okolicy pęknięcia, aby upewnić się, że baza proteinowa będzie się tutaj bardzo mocno trzymała,

- odpyl paznokieć pędzelkiem,

- klasycznym Cleanerem odtłuść

- koniecznie nałóż primer - dopasowany do indywidualnych potrzeb

- podłóż szablon pamiętając, że w tym przypadku korygujesz pęknięcie

 

Uwaga!

Nawet jeśli paznokieć jest wklęsły, możesz go skorygować podczas nadbudowy złamania, tą samą bazą Protein Base.

 

- na tak przygotowany paznokieć nałóż pierwszą warstwę bazy proteinowej – cieniutko na płytkę, ale także w miejsce złamania na szablonie i utwardź przez 30 sekund w lampie MULTILED,

- następnie ostrożnie zdejmij szablon,

- na powstałym szkielecie zaaplikuj kolejną cieniutką warstwę,

- w następnym kroku dodaj nieco więcej produktu na środku paznokcia

- odwróć dłoń, aby pięknie się wypoziomował.

 

Tip!

Po nałożeniu grubszej warstwy bazy, do zbudowania pięknej krzywej C, odwróć dłoń klientki i obserwuj z każdej strony, jak świetnie formuje się krzywa.

 

- utwardź w lampie 

- tak zbudowany paznokieć praktycznie nie wymaga piłowania, potrzebna jest jedynie korekta kształtu wolnego brzegu, zanim to zrobisz, przetrzyj paznokieć Cleanerem Wipe Off i nadaj kształt pilnikiem o gradacji 180

- oczyść paznokcie z pyłu za pomocą szczoteczki i odtłuść

- teraz pozostało nałożyć na paznokieć kolor i nabłyszczyć Tip Topem.

 

Ważne!

Pamiętaj o zabezpieczeniu wolnego brzegu!

 

Zadbaj o silne i zdrowe paznokcie

Urazy mechaniczne mogą przytrafić się każdemu, jednak jako stylistka, możesz pomóc swoim klientkom zminimalizować ryzyko niefortunnych złamań. Jak to zrobić? 

Edukuj!

Pokaż swoim klientkom, jak dbać o paznokcie. To szczególnie ważne dla tych Pań, które mają problemy z rozdwojonymi i łamliwymi paznokciami. 

Ostatnim elementem, który ma bezpośredni wpływ na kondycję paznokci jest… nic innego jak zdrowa i zbilansowana dieta. Paznokcie są często odzwierciedleniem stanu organizmu – im bardziej zniszczone, tym większe prawdopodobieństwo braku witamin i minerałów.

 

Opublikowano:

17.06.2024

Zaktualizowano:

17.06.2024