Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Wśród artykułów do stylizacji paznokci znajdziemy dziś szeroki wybór pilników i polerek wykonanych z różnych materiałów, o przeróżnych kształtach, wielkościach i ziarnistościach. Podpowiadamy, jak dobrać niezawodny pilnik do paznokci, o stopniu tarcia odpowiednim do wybranego rodzaju i etapu stylizacji. Oczywiście zawsze taki, który dobrze leży w dłoni, jest wytrzymały, nie pyli, a przede wszystkim nie uszkadza skórek i jest bezpieczny dla płytki.

Rodzaje pilników do paznokci

Pilniki starszego typu, wykonane z metalu, dziś są już rzadko używane z obawy przed rozwarstwieniem i w efekcie – uszkodzeniem paznokci. Pilniki szafirowe czy teflonowe, choć trwałe i wytrzymałe, nie zyskały popularności z tego samego powodu. Cieszące się lepszą renomą pilniki szklane, odporne na zużycie i łatwe w dezynfekcji, rekomendowane są raczej do domowego użytku – bo sprawdzają się najlepiej w pracy z naturalną płytką, a ryzyko zbicia się szkła wyklucza je właściwie z asortymentu profesjonalnego gabinetu. Największą popularnością cieszą się pilniki papierowe – dostępne w bardzo korzystnej cenie, a do tego dziś już znacznie wytrzymalsze, gdyż tworzone w coraz doskonalszej technologii. Dzięki zastosowaniu powłoki nowej generacji, pilniki Indigo Mylar są aż dziesięć razy odporniejsze na ścieranie niż standardowe. Nie szkodzi im woda ani płyny do dezynfekcji – można ich zatem naprawdę długo używać, jednocześnie zachowując wszelkie wymogi higieniczne.

Co oznaczają rozmiary pilniczków do paznokci?

Rozmiary od 80 do 400 odnoszą się do tego, ile ziarenek mieści się na 1 cm2 powierzchni. Zasada jest prosta: im mniej ziarenek, tym ostrzejszy pilnik. Ziarnistość 80 jest zalecana do usuwania najtwardszych powierzchni – przede wszystkim akrylowych. 100 rekomenduje się do skracania i nadawania kształtu przedłużanym paznokciom, ale absolutnie nie zaleca się ich do naturalnej płytki. 180 – uznane już za drobnoziarniste, nadają się do poprawek przy przedłużonym paznokciu albo do pracy z naturalną płytką. Wyższe gradacje, najdelikatniejsze, służą matowieniu i polerowaniu – np. polerkę wyrównującą 180/220 zaleca się do precyzyjnego wygładzania powierzchni, zaś 220/280 do nadania jej połysku. Najwyższy wskaźnik gradacji – 400 mają polerki nabłyszczające do naturalnych paznokci, polecane do manicure z masłem Shea, jak i do uzyskania efektu wysokiego połysku na przedłużanych paznokciach.

Jaki rozmiar mają najpopularniejsze pilniki do paznokci?

Spośród produktów Indigo najczęściej wybieranym pilnikiem jest Mylar 100/180. Dwie strony tego pilnika odpowiadają większości potrzeb, dlatego też 100/180 uznaje się za gradację uniwersalną, przydatną w pracy zarówno z naturalnym (optymalnie po stronie 180), jak i przedłużanym (najczęściej po stronie 100) paznokciem. Gradacja 100/180 jest też polecana do matowienia paznokci przed nałożeniem hybrydy.

Pilniki do paznokci – jaki rodzaj wybrać?

Regularny kształt tradycyjnego, prostego, szerokiego pilnika jest uniwersalny, bo właściwie można nim zrobić wszystko. Jest najczęściej wykorzystywany do skracania i nadawania kształtu paznokciom. Z kolei half moon jest przez wiele osób uważany za wygodniejszy, szczególnie podczas precyzyjnej pracy przy skórkach.

Bestsellery Indigo – pilniki Mylar czy Zebra?

Pilnik Mylar 100/180 to najczęściej wybierany przez stylistki produkt Indigo – wiemy dlaczego: nie pyli, nie rozwarstwia się i starcza na bardzo długo, gdyż jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa. Ponadto mimo tej samej gradacji, Mylar jest delikatniejszy od Zebry, która z kolei znacznie skraca pracy. Zebra 100/100 jest naprawdę ostra: szybko i sprawnie piłuje żel i akryl, zwiększając tempo i komfort pracy doświadczonej stylistki. Choć gradacja 100/180 jest uniwersalna, to do naturalnej płytki lepszy będzie Mylar, ze względu na mniej ostrą powierzchnię ścieralną. Wybór rodzaju pilnika do paznokci jest kwestią bardzo indywidualną – dlatego najlepiej jest zamówić po jednym z każdego rodzaju i potestować przed zakupem większej ilości.

Opublikowano:

09.08.2018

Zaktualizowano:

06.11.2023