Co to jest primer do paznokci i jak go stosować?

Primer do paznokci jest jednym z tych preparatów, bez których żadne paznokcie hybrydowe, żelowe czy akrylowe nie będą trwałe. Dzięki niemu pH płytki zostaje zmienione, co wpływa na lepszą przyczepność bazy, a tym samym wytrzymałość całej stylizacji.

Primer, który zapobiega zapowietrzeniom stanowi nieocenione wsparcie przy pracy zarówno z normalnymi paznokciami, jak i tymi bardziej wymagającymi. Sęk w tym, aby wybrać jego odpowiedni rodzaj.

Primer kwasowy czy bezkwasowy? Oto jest pytanie!

Primer Bezkwasowy

Acid Free Primer jest to najbardziej uniwersalny i najczęściej stosowany preparat zwiększający przyczepność stylizacji – sprawdza się do około 90 % wszystkich stylizacji, gdy klientka posiada tzw. normalną płytkę.

Primer bezkwasowy nakłada się tylko na naturalne paznokcie w minimalnej ilości, aplikując lakierową warstwę produktu. Free Acid Primer działa jak taśma dwustronna, zwiększając trwałość całej stylizacji. Nie odparowuje z płytki, pozostawiając na jej powierzchni lepką warstwę, na którą aplikuje się kolejne warstwy stylizacji (bez względu na to czy będzie to baza hybrydowa, baza żelowa, masa akrylowa czy Primo Ultimo do paznokci wykonywanych przy pomocy akrylożelu Gelastic).

Indigo Acid Free Primer doskonale sprawdzi się nawet w przypadku bardziej zniszczonych lub osłabionych paznokci, ponieważ jego delikatniejsza formuła nie powoduje podrażnień i nie szczypie.

Primer Kwasowy

Acid Primer jest natomiast preparatem do zadań specjalnych. Należy sięgnąć po niego w przypadku bardziej wymagającej płytki (może być to spowodowane problemami hormonalnymi lub nadpotliwością dłoni), na której standardowa stylizacja z primerem bezkwasowym zapowietrza się lub odpryskuje. Zmiana preparatu na kwasowy powinna rozwiązać ten problem, ponieważ jest on znacznie mocniejszy, wytrawia płytkę i doskonale scala ją z bazą lub masą akrylową.

Indigo Acid Primer posiada intensywny zapach, dlatego nie jest polecany osobom o dużej wrażliwości. Ponadto może wywołać chwilowe uczucie pieczenia, jeśli skórki wokół paznokci są mocno podrażnione.

Jak używać primer?

 • Przygotuj płytkę w standardowy sposób, czyli  na początku odsuń skórki i zmatuj płytkę polerką lub bufferem.
 • Odtłuść ją fioletowym cleanerem Indigo.
 • Odsącz pędzelek i zastosuj primer wyłącznie na naturalną płytkę paznokcia, omijając okolice skórek. Pamiętaj, że w zależności od wybranego rodzaju sposób aplikacji będzie się różnić:
  • primer bezkwasowy należy nakładać cienką warstwą w podobny sposób jak lakier do paznokci. Po jego nałożeniu należy odczekać około 40-60 sekund aż zadziała przed aplikacją kolejnych warstw stylizacji. Acid Free Primer nie odparowuje całkowicie, pozostawiając na paznokciu lepką warstwę.
  • primer kwasowy trzeba zaaplikować punktowo – 1-2 niewielkie kropelki na paznokieć. Acid Primer powinien sam rozlać się po płytce, a po jego użyciu należy odczekać aż całkowicie odparuje. Następnie można nałożyć bazę hybrydową, żelową lub masę akrylową.

Jak stosować primer - wskazówki

 • Rodzaj primera należy dobrać do rodzaju płytki, a nie do techniki stylizacji. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że pod akryl należy stosować Acid Primer. Nic z tych rzeczy! Na normalnej płytce masa akrylowa powinna być tak samo trwała jak w przypadku zastosowania primera bezkwasowego.
 • Jeśli wykonujesz uzupełnienie żelu UV lub akrylu do paznokci, primer należy nałożyć jedynie w miejsce naturalnej płytki paznokcia.
 • Pamiętaj, aby nie trzymać zbyt długo odkręconej butelki, gdyż primer może przez to parować i tracić swoje właściwości.
 • Jeśli jesteś w ciąży i masz wątpliwości, czy możesz użyć primera kwasowego, powinnaś skonsultować to z lekarzem.

Opublikowano:

02.03.2022

Zaktualizowano:

06.11.2023