23.2.2022
Jak dbać o męskie paznokcie? Sprawdź manicure męski!
Technika stylizacji

Jak dbać o męskie paznokcie? Sprawdź manicure męski!

by Indigo Nails
6 min. czytania

Czy manicure to zabieg skierowany jedynie do kobiet? Nic bardziej mylnego! Zadbane dłonie to wizytówka każdego człowieka. Z tego powodu coraz częściej również mężczyźni decydują się na manicure.

Manicure dla mężczyzn – co będzie nam potrzebne?

Do wykonania męskiego manicure’u użyjemy następujących produktów:

Męski manicure krok po kroku

 • Zabieg rozpocznij od dezynfekcji swoich dłoni, założeniu rękawiczek i zdezynfekowaniu dłoni klienta.
 • Odepchnij skórki kopytkiem, nie szorując nim po płytce. Rób to bardzo delikatnie.
 • Następnie frezem nr 9 ustawionym na obrotach pomiędzy 9 a 15 tysięcy odepchnij skórki do góry i usuń nabłonki z płytki, pracując ruchem popychająco-wymiatający. Frez trzymaj pod kątem około 45°, tak by nie spowodować wgłębień w paznokciu naturalnym. Pracuj frezem w kierunku przeciwnym do obrotów frezarki. Jeśli będzie Ci ciężko dotrzeć do wału po jednej ze stron, przekręć dłoń klienta bokiem i dokończ frezowanie.
 • Odpyl miękkim pędzelkiem pył, aby dobrze było widać, gdzie jeszcze wymagane jest frezowanie.
 • Frezem nr 3 podnieś i oczyść skórki, aby łatwo było je wyciąć. Trzymaj frez pod kątem 45°, a obroty ustaw na około 15 tysięcy. Pracuj delikatnie nad płytką paznokcia, aby nie frezować po naturalnym paznokciu. Pracuj w kierunku przeciwnym do obrotów frezarki, przesuwając frez w dół do wału bocznego. Stosuj krótkie ruchy, milimetr po milimetrze – dzięki temu łatwiej będzie Ci manewrować frezarką. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie zwłaszcza dla osób początkujących, które jeszcze nie mają wprawy.
 • Jeśli wszystkie 10 paznokci zostało opracowane od lewej do prawej strony, zmień obroty frezarki i przejdź do opracowania wału po lewej stronie. Pracuj tak jak poprzednio, czyli milimetr po milimetrze, podnosząc i frezując skórki. Kieruj frez w dół wału bocznego.
 • Odpyl paznokcie miękkim pędzelkiem.
 • Po tak przygotowanych skórkach do wycięcia, opracuj wolny brzeg naturalnej płytki. (Wskazówka: jeśli wycięłabyś skórki od razu po frezowaniu, przy opracowywaniu kształtu pilnikiem, mogłabyś niechcący zranić klienta. Dlatego zostaw tę czynność na sam koniec).
 • Kształt paznokcia dobierz do wyglądu naturalnej płytki – proponujemy bardzo krótkie paznokcie bez milimetra wolnego brzegu. W tym celu użyj pilnika 180/240.
 • Pilnik ustaw pod delikatnym kątem i od lewej do prawej strony skróć wolny brzeg. Nasz wybór to owal, czyli najpopularniejszy wśród mężczyzn kształt paznokci. (Panowie zazwyczaj wycinają paznokcie w trójkąty, nie chcą aby wystawały “rogi”, czyli tu gdzie zaczyna się krawędź paznokcia naturalnego. Wolny brzeg zawsze jest bardzo blisko wału górnego, więc wycinają cążkami wszystko co odrośnie. O ile u mężczyzn nie ma to dużego znaczenia, u kobiet takie paznokcie byłyby już przepiłowane i formę do przedłużenia trzeba byłoby mocno wycinać w celu idealnego dopasowania).
 • Jeśli masz już opracowany kształt, przejdź do wygładzenia płytki. W tym celu użyj polerki o gradacji 220/280. Pracuj dokładnie przy skórkach, aby pozbyć się wszystkich nabłonków, które jeszcze mogły zostać i wygładź płytkę. Pracuj od skórek w dół aż do wolnego brzegu, nie zostawiając żadnej błyszczącej części na płytce.
 • Te same czynności powtórz na wszystkich paznokciach.
 • Przejdź do wycinania skórek cążkami. Wytnij tylko to, co jest naprawdę koniecznie. Mężczyźni nie potrzebują głębokiego wycinania skórek, zatem zajmij się tylko częścią, która odstaje. Cążki przyłóż od góry i zetnij skórkę milimetr po milimetrze, nie szarpiąc i nie odrywając do góry. Zetnij samym czubkiem, kierując cążki w bok lub do dołu, a następnie wracając do miejsca, w którym skończyłaś. Pamiętaj, aby wycinać tylko tę część, która ma jaśniejszy kolor (jeśli w trakcie wycinania, zostanie Ci na cążkach skórka, przerwij zabieg i wyczyść cążki. Pozwoli Ci to na dokładniejszą pracę).
 • Przy pomocy Cuticle 8 frezuj zrogowaciałe boki bądź skórki, których nie udało się usunąć cążkami (Jeśli chcesz wiedzieć, do czego służą poszczególne frezy, obejrzyj odcinek “Frezy do paznokci - który do czego?”.)
 • Jeśli zdarzy się sytuacja, że skórka zacznie krwawić, podłóż wacik pod palca i środkiem do dezynfekcji ran przemyj ją – zrób to dociskając wacik i przecierając krew, a następnie wrzuć zużyty wacik do pojemnika na odpady medyczne.
 • Przejdź do kolejnego paznokcia i dokładnie tak samo jak wcześniej wygładź wały. Jeśli skóra na palcach będzie szorstka i twarda, możesz ją wygładzić frezem nr 8. Pamiętaj, że frezem kulką nie pracuje się w jednym miejscu tylko na większej powierzchni. Czemu? Robi się to po to, aby nie zagrzać skóry. Ponadto należy pamiętać, że frez kulka pracuje tylko niewielką częścią swojej objętości, dlatego trzeba go używać przy zachowaniu najwyższej ostrożności.
 • Przejdź do ostatecznego wygładzenia i nabłyszczenia paznokci. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się polerka Diamond Shine o gradacji 400/4000. Fioletową stroną wygładź wszystkie powstałe rysy. Jeśli klient zażyczy sobie wybłyszczone paznokcie, po wygładzeniu fioletową stroną przekręć polerkę i wypoleruj je na błysk.
 • Po skończonej pracy poproś klienta o umycie dłoni, aby zmyć z nich resztki pyłu.
 • Zaaplikuj serum proteinowe w okolice skórek, aby je nawilżyć i odżywić (produkt możesz również wmasować w naturalna płytkę). Nadmiar oliwki wetrzyj wacikiem w wewnętrzną i zewnętrzną stronę palca. Gotowe!

Manicure i zadbane męskie dłonie to żadna fanaberia! To wizytówka nowoczesnego mężczyzny!

Szeroka płytka paznokcia – jak sobie z nią poradzić?

Szeroka płytka paznokcia – jak sobie z nią poradzić?

Sposób na regenerację paznokci? Manicure japoński krok po kroku

Sposób na regenerację paznokci? Manicure japoński krok po kroku