31.3.2020
Bezpieczeństwo i higiena w Twoim salonie – jak dezynfekować narzędzia do paznokci?
Technika stylizacji

Bezpieczeństwo i higiena w Twoim salonie – jak dezynfekować narzędzia do paznokci?

by Indigo Nails
4 min. czytania

Troska o bezpieczeństwo w salonie to jeden z podstawowych elementów pracy każdej stylistki. Dlaczego tak istotne jest przestrzeganie zasad higieny w salonie stylizacji paznokci? Jak właściwie dezynfekować narzędzia? Poznaj wskazówki eksperta Indigo i dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo swoim klientkom.   

Dezynfekcja narzędzi manicure – dlaczego należy o niej pamiętać?

- Choć świadomość dotycząca bezpieczeństwa pracy stylistek zdecydowanie wzrasta, dbałość o higienę podczas wykonywania stylizacji wciąż bywa bagatelizowana – przyznaje Katarzyna Wojtczak, wieloletnia Instruktorka Indigo, wymieniając zagrożenia wynikające z lekceważenia norm, dotyczących np. dezynfekcji narzędzi do manicure. – Oprócz ryzyka zarażenia grzybicą czy zieloną bakterią, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny niesie za sobą również niebezpieczeństwo trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci – alarmuje stylistka. – Nawet najmniejsza kropla krwi przy delikatnym przetarciu naskórka, może doprowadzić do zakażenia wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu C, których w trakcie wykonywania zabiegu może nie być świadoma nawet Twoja Klientka.

Zagrożenie dotyczy również wszelkiego rodzaju wirusów, w tym panującej obecnie pandemii koronawirusa, których rozprzestrzenianie możemy znacznie ograniczać stosując zalecane środki ostrożności.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w salonie stylizacji?

Warunkiem bezpieczeństwa w Twoim salonie jest właściwa dezynfekcja narzędzi do paznokci oraz stanowiska pracy. Przed i po wizycie każdej klientki całe stanowisko powinno zostać zdezynfekowane odpowiednim, przeznaczonym do tego preparatem sporobójczym. Dotyczy to zarówno biurka, jak i wszystkich znajdujących się wokół niego sprzętów: lampy oświetleniowej, dodatkowej lampy ledowej, pochłaniaczy pyłu czy podkładki pod dłonie. Dezynfekując frezarkę pamiętaj również o dokładnym oczyszczeniu rączki oraz przycisków.

– Ze względów higienicznych, urządzając salon warto wybierać fotele wykonane z łatwych w czyszczeniu materiałów – zaznacza Kasia – Je również należy poddawać dezynfekcji. Właśnie dlatego meble z puchatym, welurowym wykończeniem nie powinny stanowić bezpośredniego wyposażenia stanowisk do manicure.

Pamiętaj, w trakcie wizyty na Twoim stanowisku powinny znajdować się tylko produkty niezbędne do wykonania danej usługi.

Jednorazowe narzędzia do stylizacji paznokci

Jednorazowe narzędzia, takie jak pilnik czy buffer (polerka), są przeznaczone do wykonywania zabiegów manicure wyłącznie jednej osobie. Po wykonaniu usługi przełam je w jej obecności Klientki i po prostu wyrzuć do kosza. Jeśli w czasie wizyty nie doszło do przerwania ciągłości tkanek i na jednorazowych narzędziach nie są widoczne ślady krwi, możesz również zaproponować Klientce, by zabrała je ze sobą z zastrzeżeniem, że mogą być stosowane jedynie do użytku własnego.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do manicure – narzędzia metalowe

- Narzędzia metalowe, takie jak cążki, nożyczki, radełka czy frezy, powinny być bezwzględnie poddawane procesowi dekontaminacji, czyli dezynfekcji i sterylizacji – wyjaśnia ekspert Indigo. – Procesy te są nierozłączne. Oba zawsze powinny być wykonane w  rękawiczkach.

Dezynfekcja cążek do skórek i innych narzędzi metalowych wykonywana jest w myjce ultradźwiękowej ze specjalnym, przygotowanym wcześniej roztworem. (Pamiętaj! Preparaty do dezynfekcji stosuj zawsze zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie.) Sterylizacja natomiast odbywa się w autoklawie przy użyciu wysokiej temperatury, odpowiedniego ciśnienia oraz pary wodnej. – Wbrew obiegowym opiniom, sterylizatory kulkowe czy tzw. zabiegi "psik psik" nie spełniają norm dotyczących wyjaławiania narzędzi. – podkreśla Kasia Wojtczak – To zwykłe "czary mary" dla dobrego samopoczucia klientki.

3 rzeczy, o których musisz pamiętać na początku każdej wizyty

By móc kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo swojej klientki, na początku każdej wizyty pamiętaj o wykonaniu trzech krótkich kroków:

  1. poproś klientkę o umycie rąk
  2. zdezynfekuj jej dłonie odpowiednim preparatem (wybierając środek dezynfekujący, zwróć uwagę, czy jest on zgodny z wymogami sanepidu – na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które nie spełniają właściwych standardów)
  3. oceń stan skóry klientki w celu wykluczenia przeciwskazań do wykonania zabiegu

– Te trzy proste, a zarazem niezwykle ważne czynności mogą uchronić Ciebie i Twoją klientkę przed wieloma zagrożeniami – podkreśla Kasia Wojtczak.

Tagi
Jak zdjąć paznokcie akrylowe – krok po kroku

Jak zdjąć paznokcie akrylowe – krok po kroku

[VIDEO] Jak zrobić odrosty paznokci w domowych warunkach? KROK PO KROKU

[VIDEO] Jak zrobić odrosty paznokci w domowych warunkach? KROK PO KROKU